O autorze
Technika
malarska
malarska
Nurt
w sztuce
w sztuce
O obrazie
Ciekawostka
Leon Wyczółkowski to twórca niezwykle wszechstronny, poza technikami graficznymi (m.in. litografią) malował również farbami olejnymi i akwarelami, stosował także pastele oraz temperę. W jego twórczości znaleźć można dzieła o tematyce romantycznej, pejzaże (zwłaszcza jego ukochaną Ukrainę i piękne Tatry), ale także portrety jego przyjaciół. Szacuje się, że spod ręki Wyczółkowskiego wyszło od czterech do sześciu tysięcy dzieł. Dowiedz się, więcej na temat tego malarza.
Litografia jest techniką graficzną, za pomocą której kiedyś kopiowano pismo. Zwykło się ją nazywać techniką druku płaskiego, ponieważ płaszczyzny drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Rysunek powielamy farbą drukarską na kamieniu litograficznym lub na metalowej płycie. Zobacz, jak wygląda taka płytka. W technice tej wykorzystuje się właściwości wody i tłuszczu. Woda odpycha farbę drukarską, a miejsca natłuszczone przyjmują ją. Dowiedz się, jak to działa.
Wyczółkowski był otwarty na różne nurty w sztuce. Fascynował się między innymi impresjonizmem, symbolizmem, a także krakowskim nurtem historyzmu. Nie pozostawał pod wpływem tylko jednego artysty, lecz doświadczając malarstwa wielu mistrzów – zarówno dawnych, jak i mu współczesnych – często ulegał pełnej inspiracji każdym z nich. W swoich dziełach dążył do jak najlepszego oddania barw i światła. Natomiast po latach zajął się prawie wyłącznie grafiką. Przez znanego berlińskiego krytyka został nazwany „Rembrandtem litografii”. Dowiedz się, kim jest Rembrandt i jak wybitnym był twórcą.
Posłuchaj:
Czy wiesz, że istnieje wiele ulic nazwanych imieniem Leona Wyczółkowskiego? Między innymi w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie. Dowiedz się, czy w Twojej okolicy znajduje się ulica nazwana imieniem tego malarza dla upamiętnienia jego twórczości.
5 grudnia 2007 roku Narodowy Bank Polski, upamiętniając artystę, wprowadził do obiegu monety z jego sylwetką, o nominałach 2 i 20 złotowych. Zobacz, jak wygląda 20 zł z jego wizerunkiem.
W Bydgoszczy znajduje się Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Polub, fanpage tego muzeum.