O autorze
Technika
malarska
malarska
Nurt
w sztuce
w sztuce
O obrazie
Ciekawostka
Irena Weiss była świetną malarką i witrażystką. Studiowała malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Naukę kontynuowała u kilku znamienitych artystów, zanim trafiła na prywatny kurs do swojego przyszłego męża – Wojciecha Weissa. Malarka często podążała tą samą ścieżką, choć nie była monotematyczna; nie można też powiedzieć, że naśladowała swojego męża. Wiele z jej prac zadziwia twórczą dojrzałością i prawdziwym pięknem. Zobacz więcej obrazów Ireny Weiss.
Zastosowana do wykonania tego obrazu technika malarstwa olejnego polega na nakładaniu na płótno, deskę lub inne podłoże farb, w składzie których znajduje się olej lniany oraz intensywne pigmenty. To właśnie dzięki nim tą techniką malarską możemy otrzymać intensywne kolory na obrazach. Farby są gęste i swoją konsystencją przypominają pastę do zębów i też można kupić je w tubkach. Zobacz jak wyglądają gotowe do użycia farby olejne.
Malarstwo Ireny Weiss wyróżniało się wyborem intensywnych, nasyconych kolorów, dlatego też tej artystce blisko było do nurtu zwanego koloryzmem. Podejmowała przede wszystkim malarstwo pejzażowe, a natchnienie do swoich obrazów czerpała z polskiego, ale także z zagranicznego krajobrazu.
Posłuchaj:
Irena Weiss bardzo wcześnie (w wieku 17 lat) została przyjęta na kurs Konrada Krzyżanowskiego. Jako jedyna kobieta, Aneri uczyła się także w pracowni rzeźby Xawerego Dunikowskiego.
Częstym motywem obrazów Aneri były kwiaty. Zobacz jeden z jej obrazów pt. Polne kwiaty w wazonie.
Częstym motywem obrazów Aneri były kwiaty. Zobacz jeden z jej obrazów pt. Polne kwiaty w wazonie.