malarska
w sztuce
Rafał Malczewski był niezwykle wszechstronnym człowiekiem – studiował filozofię, architekturę i agronomię, a malarstwa uczył się od ojca – wybitnego malarza – Jacka Malczewskiego. Przeczytaj więcej o jego znanym rodzicu. Rafał Malczewski znakomicie ukazywał urodę kwiatów i martwych natur oraz tworzył wspaniałe pejzaże, które oddawały piękno krajobrazu. Uwielbiał podróże, w czasie swojego życia zwiedził wiele zakątków Europy i Ameryki Północnej. Wszędzie, gdzie pojechał, poszukiwał inspiracji do swojej twórczości.
Zadanie:
Podróżuj po świecie razem z Rafałem Malczewskim – obejrzyj jego obrazy z wielu zakątków świata:
Brazylia, Polska, Kanada.
Ciekawostka o autorze:
Rafał Malczewski był mocno związany z Podhalem, pisał felietony o kulturze Zakopanego, malował, uczestniczył w wystawach artystycznych, tworzył scenografię do spektakli słynnego artysty – Witkacego. Zobacz, kim był Witkacy.
Rafał Malczewski do wykonania tego obrazu zastosował subtelną technikę akwareli, ale malarstwo akwarelowe zwane jest przez artystów techniką dla twardzieli. To szczególnie ciekawe, bo przecież dzieła wykonane tą techniką są niezwykle delikatne. Okazuje się jednak, że użycie farb akwarelowych wymaga ogromnej cierpliwości i opanowania, są one bowiem nie w pełni kryjące i składają się głównie z pigmentów, które rozcieńcza się w wodzie. Zobacz przykładowe farby akwarelowe.
Obrazy malowane są na porowatym papierze, ponieważ znacznie szybciej wchłania on wodę. Poszczególne plamy barwne muszą wyschnąć, zanim nałoży się następne. Jako, że efekt, jaki się osiąga, jest półprzeźroczysty, nie można dokonać już żadnych poprawek. Jak widzisz mimo ostatecznego, delikatnego efektu ta technika jest bardzo wymagająca.
Zobacz, jak perfekcyjnie malował akwarelami polski mistrz tej techniki – Julian Fałat.